RYDER CUP LIPICA 2018

Slovenska ekipa zmagovalec Ryder Cup Lipica 2018
V dneh, ko so se v Parizu srečali najboljši golfisti iz ZDA in Evrope v boju za prestižni Ryder Cup, se je na igrišču za golf v Lipici zaključilo že sedmo tekmovanje za Ryder Cup Lipica 2018.
Pri Golf klubu Lipica smo si pred leti zamislili, da bi po zgledu slavnega Ryderjevega pokala organizirali letni dvoboj ekip med italijanskimi in slovenskimi člani kluba. Tekmovanje že sedem let poteka v isti obliki kot pravi Ryderjev pokal: dvoboji parov po sistemu »fourball«, dvoboji parov po sistemu »foursome« in dvoboji posameznikov po sistemu »match play«.
Ne gre samo za športno srečanje golfskih amaterjev, lipiški Ryder Cup želi krepiti prijateljstvo, medsebojno spoznavanje in spoštovanje igralcev z obeh strani slovensko-italijanske meje. Tekmovalna napetost, fair play in spoštovanje pravil potrjujejo, da smo na pravi poti. Vsekakor je namen kluba, da nadaljuje s to lepo tradicijo.
Letošnji zmagovalec je bila slovenska ekipa, ki je osvojila 13,5 točke od 24 možnih. V soboto, 29. septembra, je bilo najprej odigranih 6 dvobojev »fourball« z rezultatom 3 : 3 in 6 dvobojev z rezultatom 3,5 : 2,5 za slovensko ekipo. V nedeljo je bilo odigranih še 12 dvobojev posameznikov, v katerih so člani slovenske ekipe osvojili 7 točk, člani italijanske pa 5 točk.
Pred finalnimi nastopi, ki so potekali v tipičnem kraškem vremenu (prekrasnem, a hladnem, vetrovnem in sončnem) na zelo lepo urejenemu igrišču v Lipici, se je od aprila do septembra odvilo 8 kvalifikacijskih turnirjev. Na osnovi teh sta kapetana italijanske ekipe Moreno Bardelli in slovenske ekipe Suadam Kapič določila ekipi 12 kvalificiranih igralcev in še skupno 6 rezervnih igralcev.
Finale je bilo napeto do konca, saj je odločitev o zmagovalcu padla prav v zadnjih srečanjih. Predsednik kluba Branko Florjanič je na pogostitvi po končanem tekmovanju predal prehodni pokal zmagovalni ekipi.

Al Team Slovenia la coppa Ryder Cup Lipica 2018
Nei giorni in cui i migliori golfisti degli Stati Uniti e dell’Europa si sono incontrati nella lotta per la prestigiosa Ryder Cup a Parigi (Europa ha battuto gli USA con il punteggio di 17,5 contro 10,5 ), il campo da golf di Lipizza ha ospitato la ormai tradizionale competizione Ryder Cup Lipica 2018.
Sette anni fa il Golf Club Lipica ha pensato di organizzare, sul modello della vera Ryder Cup, una competizione tra le squadre dei giocatori sloveni e italiani, soci del Club.La manifestazione è giunta ormai alla settima edizione e si svolge come quella più famosa : sei incontri di coppie »fourball«, sei incontri di coppie »foursome« e 12 incontri individuali »match play«.
Indubbiamente non si tratta di un mero incontro tra golfisti dilettanti. La Ryder Cup Lipica desidera promuovere e rafforzare l’amicizia, la conoscenza e il rispetto reciproco tra i giocatori provenienti da entrambe le parti del confine italo sloveno. Il fair play, il rispetto delle regole ma anche uno spirito competitivo confermano la bontà della scelta. Il GC Lipica è comunque intenzionato a proseguire su questa strada.
Il vincitore di questa edizione è il Team Slovenia con 13,5 punti su 24 disponibili. Sabato 29 settembre hanno prima avuto luogo 6 incontri »fourball« (risultato 3: 3), poi i sei incontri »foursome« (risultato 3,5 : 2,5). Domenica ha visto prevalere i giocatori sloveni negli incontri di singolo con la formula »match play« con il risultato di 7 : 5.
Prima della finale, che si è svolta sul bellissimo campo da golf di Lipizza accompagnata da due splendide giornate di sole e di bora, si sono susseguiti 8 tornei di qualificazione. In base a questi i due capitani, Moreno Bardelli per il Team Italia e Suadam Kapič per il Team Slovenia, hanno scelto i 12 giocatori per ogni squadra.
La finale è stata combattuta fino in fondo. Si è dovuto attendere gli ultimi incontri per stabilire il vincitore. Alla conclusione delle gare è seguita la premiazione, durante la quale il presidente del GC Lipica Branko Florjanič ha consegnato la Coppa al Team Slovenia.

Tabellone Ryder Cup 2018